Hoftesmerter

Hoftesmerter

Hoften er det omrÄdet som skiller overkroppen (trunkus) med underekstremitetene, altsÄ bena. Hoften starter med hoftekammene (crista iliaca) pÄ hver side, korsbeinet (os sacrum) forbinder de to hoftekammene pÄ baksiden med et kraftig bindevevsbÄnd. PÄ fremsiden forbindes de to hoftebeina med en bruskskive (symfysen), pÄ norsk kalt skambeinet. Undersiden av hoften pÄ hver side finner vi sitteknuten (os ischii). PÄ utsiden av hvert hoftebein er hofteleddet (articulatio coxae) som er en leddforbindelse mellom hoftebeinet og lÄrbenshodet (caput femoris). Hofteleddet er et kuleledd, det vil si at hofteleddet i prinsippet kan bevege seg i alle plan og har et stort bevegelsescutslag.
Smerter, ubehag og stivhet i hoftepartiet er noe som kan ramme alle i alle aldre. Noen diagnoser er vanligere i de ulike aldersgruppene, sÄnn som hofteartrose hos eldre. Utifra informasjon vi fÄr fra deg samt en undersÞkelse kan vi hjelpe deg med Ä kartlegge hvor dine plager har opphav og legge en behandlingsplan sammen.

Vanlige Ă„rsaker til Ă„ oppsĂžke oss:

  • smerter i lyskenr
  • smerter pĂ„ utsiden av hoften
  • smerter i setet
  • smerter dypt inne i hofteleddet
  • fĂžlelsen av av det svikter i hoften nĂ„r du gĂ„r
  • strĂ„lende smerter ut i benet
  • nedsatt bevegelse

 

Disse terapeutene kan hjelpe deg med dette

Navn: Linn Skaar Johansen
Stilling: Osteopat og trener
Kontakt: linn@oslokvinnehelsesenter.no
Bestill time

Navn: Tine Oppedal
Stilling: Osteopat, trener og forfatter
Kontakt: tine@oslokvinnehelsesenter.no
Bestill time

Navn: Siri Johansen
Stilling: Kiropraktor og trener
Kontakt: sirij@oslokvinnehelsesenter.no
Bestill time

Navn: Mari Rudin Resaland
Stilling: Fysioterapeut og trener
Kontakt: mari@oslokvinnehelsesenter.no
Bestill time

Navn: Bettina TĂžmte
Stilling: Osteopat og trener
Kontakt: bettina@oslokvinnehelsesenter.no
Bestill time

Navn: MĂ©lanie Chamorel Astrup
Stilling: Osteopat og muskelterapeut
Kontakt: melanie@oslokvinnehelsesenter.no
Bestill time

Navn: Angelina Ettinger
Stilling: Osteopat, muskelterapeut, hypopressiv trener, yogalĂŠrer og operasjonssykepleier
Kontakt: angelina@oslokvinnehelsesenter.no
Bestill time

Navn: Zoé Boulloud
Stilling: Osteopat, hypopressiv trener og legestudent
Kontakt: zoe@oslokvinnehelsesenter.no
Bestill time